20/08/2010

PS3 złamane?

Darkstar podrzucił mi link do newsa z serwisu arstechnica.com: The PS3 jailbroken? USB hack allows homebrew, copied games. Cóż wszystko wskazuje na to, że PS3 Jailbreak działa i pozwala na zgrywanie gier w całości na dysk twardy konsoli. W artykule znajdziecie też link do filmiku na którym widać urządzenie w akcji. Jest to zwykły pendrive z softem także niepotrzebna jest żadna modyfikacja Playstation 3 (chipy, dodatkowe dyski itp.). Według twórcy PS3 Jailbreak zatrzymuje możliwość aktualizacji firmware'u - czyli ewentualna odpowiedź Sony na nic się nie zda.
Zobaczymy jak się sprawa rozwinie - wydaje mi się, że mimo wszystko Sony dość łatwo będzie w stanie zablokować możliwość gry online na backupach. Oczywiście jak to zwykle bywa w takich przypadkach główną sprawą jest to czy Jailbreak pozwoli na zgrywanie i uruchamianie pirackich kopii gier. Gdzieś tam na uboczu pozostaje sprawa softu homebrew (aplikacji pisanych przez użytkowników).
Kiedy ostatnio słyszeliśmy o "złamaniu" PS3 odpowiedź Sony była bardzo szybka (odebranie możliwości instalacji innego OSa na konsoli) - czy tak samo będzie tym razem? Ruszyła już "przedsprzedaż" urządzenia - cena to ok 150$.
Na tę chwilę podchodzę do całej sprawy dość sceptycznie - jak napisałem wcześniej nie wierzę w to, że konsola pozbawiona możliwości aktualizacji zachowa swoją użyteczność kiedy chodzi o grę online czy ogólnie korzystanie z PSN. W przypadku pirackich gier pozostaje sprawa ściągania ogromnych plików i braku możliwości patchowania (obecnie praktycznie każda gra już w dniu premiery jest patchowana do ver.1.01).
Pozostaje czekać na odpowiedź Sony - mam nadzieję tylko, że tym razem w całym zamieszaniu nie ucierpią uczciwi gracze.

2 comments:

  1. Blog wygląda nieciekawie,ale za to treść jest interesująca. Czekam na następny tekst. Może coś o rynku PC.

    ReplyDelete
  2. nieciekawie w sensie "graficznym"? ogólnie to jest tekstowa strona więc raczej grafik czy wodotrysków tutaj nie mogę obiecać
    co do rynku PC - to problem jest taki, że wszystko porosło tutaj pajęczyną i tak na dobrą sprawę tylko Blizzard coś konkretnie miesza ( ;) ) - poza tym królują gry przeglądarkowe (flash, społecznościowe popierdółki) i mmo
    także ciężko tutaj cokolwiek konkretnego napisać - chyba, że o indie games?

    ReplyDelete